Zadzwoń: 52 52 123 99

 
 

Pompy ciepła

Dlaczego warto?

 • redukcja kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń i CWU
 • dbałość o środowisko – uniezależnienie od tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii i ochrona klimatu (brak spalin i niskie zużycie energii elektrycznej)
 • komfort – oszczędność miejsca, dzięki zintegrowanemu zasobnikowi ciepłej wody użytkowej, łatwa obsługa i cicha praca
 • szerokie zastosowanie we wszystkich typach budynków
 • elastyczność w dobrze rodzaju pomp i wykorzystywanego przez nie źródła ciepła

Pompy ciepła — Zasada działania

Podstawą działania wszystkich pomp ciepła jest obieg, w którym występują dwa źródła ciepła: to o niższej temperaturze, czyli dolne i to o wyższej temperaturze, czyli górne.
Pompa do ogrzewania wykorzystuje ciepło z dolnego źródła (z wody, powietrza lub gruntu), które poddawane jest procesom termodynamicznym i przekazywane do górnego źródła. Źródłem górnym może być woda lub powietrze ogrzewane przez pompę i krążące w instalacji grzewczej. Zatem pompa ciepła sama ciepła nie wytwarza, a jedynie je przekazuje. Pompa jest zasilana energią elektryczną, której jednak wykorzystuje niewiele, dlatego koszta jej eksploatacji są mniejsze niż ogrzewanie kotłem, czy na gaz.

Budowa pompy ciepła

Podstawowe elementy pompy ciepła to:

 • parownik – wymiennik ciepła pobierający ciepło z otoczenia
 • sprężarka – podnosi temperaturę czynnika chłodniczego
 • kondensator – wymiennik ciepła przekazujący pobrane ciepło do obiegu grzewczego
 • zawór rozprężny – ochładza czynnik chłodniczy


Wymienione elementy pracują w zamkniętym układzie, wypełnionym wspomnianym czynnikiem chłodniczym. Jest to substancja o bardzo niskiej temperaturze parowania transportująca ciepło. Niska temperatura parowania czynnika chłodniczego pozwala na jego zamianę w parę nawet przy niskich temperaturach.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy można podzielić na typy ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła, czyli to skąd ciepło jest pozyskiwane, co z punktu widzenia użytkownika będzie najistotniejsze. Pod tym kątem, nie biorąc pod uwagę aspektów technicznych budowy pomp, można wyróżnić ich trzy podstawowe typy. Najogólniej mówi się, że są to pompy gruntowe, pompy wodne i pompy powietrzne. Bardziej szczegółowy podział uwzględniający również rodzaj górnego źródła ciepła to:

 • Pompa typu solanka – woda (BW) , inaczej pompa gruntowa. Czerpie ona energię z gruntu, a właściwie energia z gruntu najpierw ogrzewa płyn krążący w przewodach umieszczonych w ziemi i dopiero przekazywana jest do pompy ciepła.
 • Pompa typu woda – woda (WW). Pompa odbiera ciepło bezpośrednio z wody gruntowej czerpanej ze studni lub z dna innego zbiornika wodnego. Zaznaczyć należy, że istnieją też pompy typu woda – powietrze.
 • Pompa typu powietrze – woda (AW). Pompa czerpie energię cieplną z powietrza i oddaje ciepło do górnego źródła, jakim najczęściej jest woda, ale może to być również powietrze.

M&G Szopińscy oferują najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła, jakim są pompy gruntowe oraz pompy powietrzne. Oferujemy urządzenia najwyższej jakości, cenionej marki Junkers.

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza?

Wybór pompy ciepła zależeć będzie od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czemu służyć ma pompa ciepła – wspomagać ogrzewanie w domu energooszczędnym, wspomagać instalację grzejnikową, czy służyć tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Rodzaj pompy ciepła zależny też będzie od dostępnych źródeł ciepła, czyli np. rozmiaru działki, rodzaju gruntu. Istotna będzie wydajność pompy, czyli współczynnik efektywności, określany jako współczynnik COP.

Pompy najlepiej pełnią swoje funkcje w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. Wynika to z faktu, że są to układy ogrzewania niskotemperaturowego, zatem pompa przekazać musi ciepło o niższej temperaturze, co z kolei wiąże się z zużyciem przez nią mniejszej ilości energii. Jeśli głównym zadaniem pompy ma być podgrzewania ciepłej wody użytkowej najlepszym wyborem będą powietrzne pompy ciepła. Moc, czyli wydajność tego typu pomp jest niższa niż pomp gruntowych, ale znacznie niższy jest także ogólny koszt instalacji.

Oferta M&G Szopińscy

POMPY GRUNTOWE JUNKERS

 • Pompy gruntowe należą do najbardziej wydajnych z uwagi na fakt względnie stałej temperatury gruntu, wykorzystują one ciepło powierzchniowe (kolektory) lub z głębi ziemi (sondy). W związku z tym wyróżnia się dwa typy ich eksploatacji – poprzez sondy gruntowe lub kolektory gruntowe. Wybór pomiędzy pompą współpracującą z sondami lub kolektorami zależy od uwarunkowań geologicznych, a także od powierzchni działki.
 • Sondy gruntowe mają istotną zaletę w porównaniu do kolektorów gruntowych, gdyż nie wymagają dużej ilości miejsca w ogrodzie, a także osiągają nieco wyższą niż kolektor wartość COP. Wykonanie odwiertu wiąże się jednak ze sporym kosztem finansowym.
 • Kolektor gruntowy można instalować wyłącznie na większych działkach, jednak jest on zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż sonda gruntowa. Jego wydajność zależeć będzie przede wszystkim od wilgotności ziemi, dlatego ważne będą w tym przypadku uwarunkowania geologiczne.
 • SUPRAECO STE-1 – pompy gruntowe serii Supraeco STE-1 w zależności od potrzeb można łączyć z zewnętrznym podgrzewaczem wody. Funkcje regulacyjne układu wykrywania ciepła zewnętrznego umożliwiają również podłączenie instalacji solarnych lub na biomasę, przeznaczonych do przygotowania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania.
 • SUPRAECO STM-1 – pompa gruntowa Supraeco STM-1 mieści w obudowie wszystkie istotne komponenty systemu włącznie ze 185-litrowym podgrzewaczem. Dzięki temu pompa ta jest optymalnym rozwiązaniem dla 3-4 osobowych gospodarstw domowych. Pompa STM-1 pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale również sporo energii.

POMPY POWIETRZNE JUNKERS

Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje ciepło zawarte w powietrzu do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Instalacja pompy jest bardzo prosta, a koszt ogólny instalacji jest sporo mniejszy niż w przypadku pompy gruntowej, ale mniejsze są też uzyski energii.

Pompy ciepła powietrze-woda SUPRAECO A SAO-2

 • wysoka efektywność pracy, COP do 5,1*
 • maksymalna temperatura zasilania do 62°C
 • modulowana moc
 • szybki i prosty montaż
 • funkcja grzania i chłodzenia
 • nowy regulator HPC400 – obsługa do 4 obiegów grzewczych przy wykorzystaniu modułów MM100; bez modułów reguluje jednym obiegiem grzewczym bez mieszacza;
 • wbudowany moduł internetowy
 • obudowa z EPP
 • dwa elektroniczne zawory rozprężne
 • podwójna sprężarka rotacyjna
 • cicha i kompaktowa

Zastosowanie wszystkich poniższych modeli to ogrzewanie c.o, podgrzewanie c.w.u i oprócz modelu SUPRAECO A SAO-2 ACB również chłodzenie.

SUPRAECO A SAO-2 ACB – pakiet biwalentny (do współpracy z kotłem) z naściennym wiszącym modułem wewnętrznym
Cena: w zależności od mocy grzewczej 29 300,00 – 39 300,00

SUPRAECO A SAO-2 ACM – pakiet monoenergetyczny (z grzałką) ze stojącym modułem wewnętrznym wyposażonym w zasobnik 190 l
Cena: w zależności od mocy grzewczej 43 700,00 – 54 900,00

SUPRAECO A SAO-2 ACM-solar – pakiet monoenergetyczny (z grzałką) ze stojącym modułem wewnętrznym wyposażonym w zasobnik 190 l
Cena: w zależności od mocy grzewczej 45 200,00 – 56 500,00

POMPY CIEPŁA DO C.W.U.

SUPRAECO to unikatowe połączenie pompy ciepła i zasobnika ciepłej wody wykorzystywane w domach jedno i wielorodzinnych (ale również w większych obiektach). Urządzenie czerpie energię z powietrza do podgrzania c.w.u., dlatego oszczędności przy eksploatacji sięgają nawet 80%. Pompa ciepła posiada zasobnik o pojemności 270 litrów, co gwarantuje komfort ciepłej wody kilkuosobowej rodzinie. Ponad to pompa ciepła nie emituje żadnych spalin, więc jest to rozwiązanie ekologiczne.

junkers-supraeco

Oferujemy Państwu dwa nowe modele pomp ciepła marki Junkers:
SUPRAECO W SWO 270-2X
SUPRAECO W SWI 270-2X

W obu modelach współczynnik wydajności cieplnej sięga 4,3. Dla pompy SWO minimalna temperatura powietrza zasysanego w czasie pracy to -10 stopni Celsjusza, a dla SWI to temperatura +5 stopni Celsjusza.

Dla obu modeli:

 • moc grzewcza pompy ciepła 1,7 kW
 • pomiar zużytej energii elektrycznej przy podgrzewaniu c.w.u.
 • szeroki zakres temperatur pracy
 • wbudowana grzałka elektryczna 2 kW