Dlaczego warto?
Pompy ciepła — Zasada działania
Podstawą działania wszystkich pomp ciepła jest obieg, w którym występują dwa źródła ciepła: to o niższej temperaturze, czyli dolne i to o wyższej temperaturze, czyli górne.
Pompa do ogrzewania wykorzystuje ciepło z dolnego źródła (z wody, powietrza lub gruntu), które poddawane jest procesom termodynamicznym i przekazywane do górnego źródła. Źródłem górnym może być woda lub powietrze ogrzewane przez pompę i krążące w instalacji grzewczej. Zatem pompa ciepła sama ciepła nie wytwarza, a jedynie je przekazuje. Pompa jest zasilana energią elektryczną, której jednak wykorzystuje niewiele, dlatego koszta jej eksploatacji są mniejsze niż ogrzewanie kotłem, czy na gaz.
Budowa pompy ciepła
Podstawowe elementy pompy ciepła to:
Wymienione elementy pracują w zamkniętym układzie, wypełnionym wspomnianym czynnikiem chłodniczym. Jest to substancja o bardzo niskiej temperaturze parowania transportująca ciepło. Niska temperatura parowania czynnika chłodniczego pozwala na jego zamianę w parę nawet przy niskich temperaturach.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy można podzielić na typy ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła, czyli to skąd ciepło jest pozyskiwane, co z punktu widzenia użytkownika będzie najistotniejsze. Pod tym kątem, nie biorąc pod uwagę aspektów technicznych budowy pomp, można wyróżnić ich trzy podstawowe typy. Najogólniej mówi się, że są to pompy gruntowe, pompy wodne i pompy powietrzne. Bardziej szczegółowy podział uwzględniający również rodzaj górnego źródła ciepła to:
M&G Szopińscy oferują najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła, jakim są pompy gruntowe oraz pompy powietrzne. Oferujemy urządzenia najwyższej jakości, cenionej marki Junkers.
Jaka pompa ciepła będzie najlepsza?
Wybór pompy ciepła zależeć będzie od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czemu służyć ma pompa ciepła – wspomagać ogrzewanie w domu energooszczędnym, wspomagać instalację grzejnikową, czy służyć tylko do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Rodzaj pompy ciepła zależny też będzie od dostępnych źródeł ciepła, czyli np. rozmiaru działki, rodzaju gruntu. Istotna będzie wydajność pompy, czyli współczynnik efektywności, określany jako współczynnik COP.
Pompy najlepiej pełnią swoje funkcje w zestawieniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. Wynika to z faktu, że są to układy ogrzewania niskotemperaturowego, zatem pompa przekazać musi ciepło o niższej temperaturze, co z kolei wiąże się z zużyciem przez nią mniejszej ilości energii. Jeśli głównym zadaniem pompy ma być podgrzewania ciepłej wody użytkowej najlepszym wyborem będą powietrzne pompy ciepła. Moc, czyli wydajność tego typu pomp jest niższa niż pomp gruntowych, ale znacznie niższy jest także ogólny koszt instalacji.
Oferta M&G Szopińscy
POMPY GRUNTOWE JUNKERS
POMPY POWIETRZNE JUNKERS
Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje ciepło zawarte w powietrzu do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Instalacja pompy jest bardzo prosta, a koszt ogólny instalacji jest sporo mniejszy niż w przypadku pompy gruntowej, ale mniejsze są też uzyski energii.
Pompy ciepła powietrze-woda SUPRAECO A SAO-2
Zastosowanie wszystkich poniższych modeli to ogrzewanie c.o, podgrzewanie c.w.u i oprócz modelu SUPRAECO A SAO-2 ACB również chłodzenie.
SUPRAECO A SAO-2 ACB – pakiet biwalentny (do współpracy z kotłem) z naściennym wiszącym modułem wewnętrznym
Cena: w zależności od mocy grzewczej 29 300,00 – 39 300,00
SUPRAECO A SAO-2 ACM – pakiet monoenergetyczny (z grzałką) ze stojącym modułem wewnętrznym wyposażonym w zasobnik 190 l
Cena: w zależności od mocy grzewczej 43 700,00 – 54 900,00
SUPRAECO A SAO-2 ACM-solar – pakiet monoenergetyczny (z grzałką) ze stojącym modułem wewnętrznym wyposażonym w zasobnik 190 l
Cena: w zależności od mocy grzewczej 45 200,00 – 56 500,00
POMPY CIEPŁA DO C.W.U.
SUPRAECO to unikatowe połączenie pompy ciepła i zasobnika ciepłej wody wykorzystywane w domach jedno i wielorodzinnych (ale również w większych obiektach). Urządzenie czerpie energię z powietrza do podgrzania c.w.u., dlatego oszczędności przy eksploatacji sięgają nawet 80%. Pompa ciepła posiada zasobnik o pojemności 270 litrów, co gwarantuje komfort ciepłej wody kilkuosobowej rodzinie. Ponad to pompa ciepła nie emituje żadnych spalin, więc jest to rozwiązanie ekologiczne.
junkers-supraeco
Oferujemy Państwu dwa nowe modele pomp ciepła marki Junkers:
SUPRAECO W SWO 270-2X
SUPRAECO W SWI 270-2X
W obu modelach współczynnik wydajności cieplnej sięga 4,3. Dla pompy SWO minimalna temperatura powietrza zasysanego w czasie pracy to -10 stopni Celsjusza, a dla SWI to temperatura +5 stopni Celsjusza.
Dla obu modeli: